V současné době se spustila a testuje síť v Praze, Brně, Ostravě a v Českých Budějovicích. Tato novinka (internet věcí) umožňuje například:
o dálkové odečty energií
o měření v dopravě
o automatizaci budov i průmyslu
Česká republika se tak díky Vodafone, jako první země, zařadí například mezi Španělsko a Nizozemsko, které budou tuto komunikační technologii internet věcí nabízet všem zákazníkům.
Jako první nabídne službu internet věcí firemním zákazníkům, kteří už využívají takzvaný český internet věcí.
Tato technologie je podobná nám známému LTE. Podporuje ji 40 světových telekomunikačních operátorů. Sítě by měli zajistit nasazení i několik milionů zařízení, velmi nízkou spotřebu energie, levný telekomunikační hardware a nenáročný přenos dat.
Podobnou technologii zatím v česku nikdo nenabízí a Vodafone tak bude prvním na trhu. T-mobile teprve spolupracuje na budování sítě pro internet věcí s jednou společností, vlastní síť budují i České Radiokomunikace.
Co je internet věcí vlastně zač?
Chytré přístroje, které jsou schopny se připojovat na internet a komunikovat mezi sebou pomocí této světové počítačové sítě.
Jde o zařízení, která umožňují sledování, nebo ovládání některých funkcí na dálku. Připojíte se k nim pouze s pomocí chytrého telefonu, nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.
Tuto počítačovou síť mohou celosvětově užívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale třeba také chytré žárovky, u kterých je možné teplotu a světlo řídit na dálku.
Obchodním partnerům se dodá konektivita k užívání zařízení, které si sami vyrobí a pak uvedou na trh.
Vestavěná zařízení se propojí s internetem. Propojení zařízení by mělo být bezdrátové a mělo by přinést nové možnosti vzájemné komunikace mezi jednotlivými systémy a také přinést nové možnosti jejich ovládání, sledování a zajištění pokročilých služeb.