Chutná vám vepřové maso z domácího chovu? Chcete mít jistotu, že neobsahuje zdraví škodlivé látky? Koupíte si raději více čerstvého masa najednou za dobrou cenu a uděláte výrobky sami? Má to své výhody. Dobré maso máte stále po ruce a nemusíte tak často nakupovat.
Tím ušetříte čas i peníze. Z části masa si můžeme udělat domácí zabíjačku s ovarem, jitrnicemi a tlačenkou. Vařením masa a kostí vyrobíme silný masový vývar a po přidání jelitového prejtu budeme mít i prdelačku. Bůček, kousek kýty, žebra a namleté maso na klobásy nasolíme s česnekem a necháme uležet. Většinou po týdnu všechno zaudíme.
Je jasné, že všechno nesníme naráz a pokud se nám nechce všechno maso zavařovat do sklenic, musíme je zmrazit. Maso před mrazením nikdy neomýváme. Nakrájíme je na velikosti potřebné k jídlu, vložíme do mikrotenového sáčku a vymačkáme vzduch. Zmrazení musí být co nejrychlejší, většina mrazáků má dnes tuto funkci. Na balíček si napíšeme, jaké maso v něm je a datum zmrazení.
Tlačenku, jitrnice a jelita s ovarem můžeme také naporcovat a co nesníme nebo nerozdáme sousedům, dáme také do mrazáku. Tyto hotové výrobky nevydrží moc dlouho, zvlášť tlačenka by se měla spotřebovat co nejdříve. Bílou polévku a prdelačku nasáčkujeme podle počtu členů domácnosti a dáme zmrazit.
Vyuzené maso, slaninu a klobásy naporcujeme, dáme do sáčků a zmrazíme.
Všichni víme, že mražené potraviny jsou bezpečnější. Mražením se prodlužuje jejich trvanlivost, zabraňuje se růstu mikroorganismů a zabraňuje se přežití případných parazitů.
Pro dlouhodobé uchování musí být mrazák vybaven teplotou nejméně – 18°C. Při této teplotě můžeme skladovat hovězí a kuřecí maso až 1 rok, vepřové maso 6–8 měsíců, mleté maso 4–6 měsíců a uzené maso 2–3 měsíce.
Stejně tak, jako se mrazí maso, můžeme zmrazit i jiné potraviny .