Již delší dobu Vás nebaví otročit svému zaměstnavateli za minimální mzdu, nechat si diktovat pracovní dobu, kdy si můžete vzít dovolenou a kdy ne? Možná nadešel ten správný čas k tomu, začít podnikat a stát se svým vlastním pánem. Super, říkáte si, to je přesně možnost pro mě.
No jo, ale jak a čím začít? Nejprve je nutné, rozhodnout se, jakou formou chcete podnikat. To samozřejmě záleží na povaze Vašeho plánovaného podnikání i riziku, jaké jste ochotni podstoupit. Při rozhodování se o právní formě podnikání nezapomínejte na jednu velice důležitou věc. Tou věcí je, kdo, jak a do jaké výše ručí za případné dluhy a ztráty. V našem státě jsou umožněny dvě základní právní formy podnikání, kterými je živnostenské podnikání, kde ručíte celým svým jměním. Pozor, když jste v manželském stavu, zárukou je majetek obou. Druhou formou jsou podnikatelské firmy.
Živnostenské podnikání Vám přináší mnoho svobod, ale také povinností určených zákonem. Jednou ze základních povinností je odvádět daně a zdravotní pojištění, které, když jste zaměstnancem, za Vás odvádí zaměstnavatel. Sociální pojištění je u živností dobrovolné. Při zařizování si živnostenského listu, si budete muset vybrat, jakou činnost chcete dělat a mít zapsanou v Živnostenském listu. Zákon dělí živnosti na koncesované, vázané a volné podle toho, jaké náležitosti musíte splňovat podle zákona k té které činnosti. Po vyřízení si živnostenského oprávnění se přihlásíte na finančním úřadě, sociálním odboru a zdravotní pojišťovně jako samoplátce a můžete začít. U živnostenského podnikání se obvykle vede zjednodušené účetnictví a daňová evidence.
Druhou zákonnou možností je podnikání prostřednictvím obchodních firem. Založení a vznik obchodních firem je také upraven zákonem. Zákon zde upravuje i způsoby a výši ručení, počet zakládajících osob, role jednotlivých osob, povinné základní jmění, povinné rezervy a další náležitosti související s podnikáním a vycházející z Obchodního zákoníku.
Tak co, už jste se rozhodli, jakou formou chcete podnikat?