V minulosti bylo běžné mít během života pouze pár zaměstnavatelů a zaměstnání neměnit, pokud to nebylo naprosto nutné. Lidé zůstávali i v zaměstnání, ve kterém nebyli šťastni, spokojeni a často i špatně placeni. Takovým časům ale naštěstí odzvonilo.
Momentálně i díky rekordně nízké nezaměstnanosti zaměstnanci mění místa častěji a nemají strach odejít od zaměstnavatele, u kterého nejsou spokojeni. V posledním půl roce práci změnilo celých 18 procent Čechů.
S vyšším věkem je fluktuace nižší
Na změny zaměstnání má vliv několik věcí a věk je jedním z nich. Čím jsme starší, tím méně zaměstnání měníme. Souvisí se samozřejmě i s tím, že ochota zaměstnavatelů přijmout zaměstnance s věkem například přes 40 let je nižší, než u zaměstnanců, kterým je 20 let.
Nejvyšší podíl osob měnících zaměstnání podle věku:
· ve věku od 18 do 24 let – 44 procent,
· ve věku od 25 do 34 let – 22 procent.
Minimální rozdíly potom v současnosti nastávají u fluktuace žen a mužů.
· U žen se jednalo o 19 procent těch, co změnily práci,
· u můžu pouze o procento méně, tedy 18 procent.
Důvody pro změnu
Podle poradenské společnosti Randstad, která provedla mnoho průzkumů spokojenosti se zaměstnáním vyplynulo, že v současnosti je na trhu práce extrémně vysoká spokojenost se zaměstnavatelem. Podle průzkumu je spokojeno 65 procent osob, z toho 16 procent je velice spokojeno. Nespokojeno je pouze 8 procent a silně nespokojeno pouhé 1 procento zaměstnanců.
Důvodů pro změnu zaměstnání je samozřejmě celá řada. Mezi tři nejčastější důvody ovšem patři:
· nespokojenost se zaměstnavatelem (26 procent),
· získání lepších pracovních či finančních podmínek (21 procent) a
· osobní důvody (21 procent).
Vysoká spokojenost je zajisté způsobena extrémně nízkou nezaměstnaností, ale pravděpodobně také názorovými změnami a více propracovaným přístupem zaměstnavatelů k finančnímu ohodnocení a motivaci zaměstnanců. V následujících šesti měsících plánuje změnu zaměstnání asi pětina respondentů, které společnost Randstad oslovila.